23.5.2013

אתם מוזמנים אל האתר החדש של סיעת ירושלמים


יום ירושלמית שמח!

השבוע נחגוג את יום ירושלים. 

יום ירושלים נקבע במקור לציון שחרור העיר ואנחנו רגילים לראות בני נוער צועדים בדגלים ברחבי ירושלים. החגיגות הפכו למצעד לאומי שאינו בהכרח קשור לירושלים של היום ולמה שקורה בה. אך בשנים האחרונות, נוספה סיבה נוספת לחגיגות עבור לפחות כמחצית מתושבי העיר - שחרור נשות ירושלים.
ולכן, השנה, אני מציעה לחגוג את יום הירושלמית.

זה התחיל לפני כחמש שנים, אז גילינו לתדהמתנו שנשים אינן נמצאות במרחב הציבורי בירושלים: קודם נעלמנו משלטי החוצות, כולל אלו המציגים נשים מצוירות וילדות בנות שלוש, אחר כך התוודענו לדרמה שהתחוללה עם פתיחת גשר המיתרים, כאשר אסרו על בנות להקת מחולה לרקוד בטקס הפתיחה, והלבישו אותן בגלימות צניעות. זה הכה בנו כאשר עוד ועוד קווי אוטובוס ברחבי העיר הפכו לקווים בהם נשים צריכות לשבת מאחור, והשיא היה כאשר כמה קיצוניים ממאה שערים החליטו שבחלק מרחבות העיר תהיה מחיצה שמפרידה בין גברים לנשים.

ככה זה תמיד, כשמתחוללת הקצנה דתית היא בראש ובראשונה משפיעה על נשים, ולנו כנשים ירושלמיות היו שלוש אפשרויות: לנשוך שפתיים ולהמשיך הלאה, לעזוב את העיר, או לצאת למאבק כדי לשנות את העיר שאנחנו אוהבות.  

לשמחתנו, המון נשים ירושלמיות בחרו באופציה השלישית. וכך על ידי בג"צים, צעדות, הפגנות, קמפיינים ויראליים, ועוד ועוד, הצלחנו לשנות את פני העיר ירושלים.
היום שוב יש תמונות של נשים בשלטי חוצות, נשים יושבות היכן שהן רוצות באוטובוס והדרתן למושב האחורי היא עבירה פלילית, אין יותר רחובות נפרדים בשום מקום וכמובן שהופעות מביכות של נשים בגלביות צניעות כבר לא נדרשות על ידי עיריית ירושלים.
הצלחנו. ניצלנו. החזרנו את הנשים אל המרחב הציבורי.
 
בדרך, הצלחנו כנשים להוביל מהלכים נוספים - בני נוער בעיר מחו על מיעוט רחובות על שם נשים בעיר, ועל תיאורן כמלוות של הגברים שחיו לצידן, הפמיניזם הדתי הרים את ראשו וישנו מאבק על אופי המקוואות בעיר. נשות הכותל הצליחו להעלות את מאבקן לכותרות, בקרוב ייצא סרטה של היוצרת ענת צוריה על ירושלים מזווית נשית לחלוטין וגם - ידעתם שאגודת הסטודנטים בירושלים היא היחידה בארץ המונהגת כולה בידי נשים מוכשרות?

כפי שכבר למדנו בשנים האחרונות, מה שמתחיל בירושלים, מתפשט במהרה לכל רחבי ישראל, לטוב ולרע. והעובדה שהצלחנו לשנות את פני העיר בהיבט המגדרי ראויה לחגיגות לא רק בירושלים, אלא בכל הארץ.
יום ירושלמית שמח!

כתבה שהתפרסמה בנושא ב"הארץ" ביום ירושלים:

  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה