21.3.2013

אתם מוזמנים אל האתר החדש של סיעת ירושלמים

בשורה לחרדים: ממשלה ללא מפלגות חרדיותהשבוע הושבעה ממשלת ישראל. בממשלה החדשה לא יהיו חברים נציגי המפלגות החרדיות. זהו אמנם דבר לא שכיח, אבל מהניסיון שלנו בירושלים יתכן מאוד שזו תהיה דווקא בשורה גדולה וטובה - לחרדים עצמם. מפתיע? לאו דווקא.

בירושלים מתקיימים בשכונות השונות מאבקים תמידיים על אופי השכונה. כלומר, האם השכונה חרדית או פלורליסטית.
 
כך היה בשכונת רמות.  מתחילת הקדנציה שלי כחברת מועצת העיר, דרשו חברי מועצה חרדים מראש עיריית ירושלים להכריז על רמות כשכונה חרדית. להצהרה כזאת היו יכולות להיות השפעות מרחיקות לכת. כמובן שהציבור החילוני, המסורתי והדתי ברמות התנגד להכרזה כזאת, ויחד יצאנו למאבק. כמה הופתענו כשחרדים הצטרפו אלינו. כששאלנו אותם למה, הם ענו בפשטות: עזבנו את השכונות החרדיות כדי לא לגור בגטו החרדי. לא רוצים שתביאו את הגטו החרדי אלינו לשכונה ברמות. אנחנו רוצים לחיות בשכונות מעורבות: חילונים דתיים חרדים.
 
ככה הם רוצים.

זה חזר על עצמו לא רק במאבקים על אופי השכונות אלא גם בנושא הדרת נשים. בתחילת המאבק נגד התופעה המכוערת הזו, נשאלתי כל הזמן מדוע אני "מתערבת" לחרדים, למה לא לתת להם לחיות לפי בחירתם. אבל נדהמתי לגלות שבזמן שנציגי הציבור שלהם, חברי המועצה החרדים, היו כולם בעד הדרת נשים ותירצו בשם הנשים שכך נח להן- לשבת מאחורה באוטובוס, לצעוד ברחובות נפרדים ושזה לא משפיל ולא מפריע להן - הרי שהשטח דיבר אחרת.
 
קיבלתי פניות רבות מנשים חרדיות שרצו לחזק את ידי, מגברים חרדים שהודו לי על המאבק והשיא היה כשאישה חרדית התקשרה ואמרה לי שלפעמים היא חושבת ש"הקב"ה ברא נשים שאינן חרדיות כדי להציל את הנשים החרדיות מהרבנים והעסקנים של החברה החרדית".

הממשלה הזאת יכולה להיות הממשלה שתציל את הנשים והגברים החרדים מהרבנים, ויותר חשוב, מהעסקנים שלהם. חשבו על זה. הרי החברה החרדית איננה חברה דמוקרטית. הציבור אינו יכול לומר את דברו. הכל מנוהל על ידי עסקנים שממונים על ידי קליקה קטנה וסגורה.

אנחנו בירושלים חיים קרוב לציבור החרדי, מכירים היטב את הנעשה בתוך החברה הזו. מתברר לנו שוב שוב, מאבק לאחר מאבק, שחברי הכנסת, חברי המועצה והעסקנים החרדים בעצם כבר לא מייצגים את הציבור החרדי.

אבל עזבו את הסיפורים הירושלמים. הנה הסקר הגדול שביצע האתר החרדי כיכר השבת, לפיו כמחצית מהציבור החרדי תומכים בגיוס חרדים שאינם לומדים. לפי אותו סקר, שליש מהציבור החרדי מרגיש שהמפלגות החרדיות לא מייצגות אותו ולא רוצה להצביע להן. רבע מהנסקרים טענו שהיו רוצים שיציאה לעבודה תעמוד בראש סדר העדיפויות של המפלגות החרדיות.   

עם כינון הממשלה החדשה, כשהמפלגות החרדיות רחוקות ממוקדי קבלת ההחלטות - יש כאן הזדמנות אמיתית. זה הזמן שממשלת ישראל תדבר ישירות עם החרדים מעל הראש של ההנהגה שלהם. רק כך ניתן יהיה ליצור את העתיד של החברה החרדית.

תתפלאו, אנשים ונשים חרדים רוצים חיים נורמאלים וטובים כמו כולנו. לקחת חלק בנטל הלאומי, לעבוד, להתפרנס, לגדל ילדים. עכשיו, יותר מתמיד, קיימת ההזדמנות לתת לזה לקרות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה